26 marca 2006

SuperK



Kilka zdjec z roboty. Detektor SuperK ma ksztalt cylindra o wysokosci 40m i srednicy 40m. Wewnatrz wylozony jest fotopowielaczami (jest ich w sumie ok. 12 tys). Normalnie detektor wypelniony jest jeszcze ultra czysta woda, takze wyglada jak fajnie podswietlony basen. Komora skalna SuperK znajduje sie ok 1 kilometra pod masywem gorskim. Jak dziala detektor i troche dokladniej o jego budowie pisal juz wczesniej Pawel, takze odsylam. Popularny talk na temat fizyki neutrin wyglaszala rowniez kiedys Justyna. Komu nie wystarczy niech szuka na sieci. Troche informacji moze tez znajdzie sie na naszej stronie neutrinowej.

Trwajaca obecnie odbudowa SuperK zwiazana jest z wypadkiem jaki mial tu miejsce w 2001 roku. Pekl wtedy jeden z fotopowielaczy na dole. W tym miejscu utworzyl sie kawalek wolnej przestrzeni, w ktora spadl znajdujacy sie nad nia 40 metrowy slup wody. Wywolalo to fale uderzeniowa (odnotowano wstrzas 3 stopni w skali Richtera), ktora rozbila pozostale fotopowielacze. Predkosc strat wyniosla 20 mln dolarow na 40 milisekund.

Rekonstrucja ma sie ku koncowi i niedlugo detektor powinien byc gotowy do uzytku.
Zostala do zrobienia dolna warstwa fotopowielaczy, a w zasadzie to jej polowa jak widac na pierwszym zdjeciu. W ID pracuja japonczycy, w OD robimy my, czyli jestesmy jakby pod dolna warstwa i pracujemy przy suficie.

2 komentarze:

pafcio pisze...

straty byly 2mln dolarow o ile pamietam... chyba ze wszystko stalo sie w 4 milisekundy;)

piotr pisze...

Zapytalem i oto mesydż na dzis od Takeuchi-sana: 2 mln to koszt rekonstrukcji OD, ok 25$ mln to koszt calosci (OD+ID).